Porady mieszkaniowe

Jak poprawnie wyliczyć metraż swojego mieszkania?

Jak obliczyć powierzchnię pokoju?

Powierzchnia pokoju to ważny parametr, który będzie potrzebny nie tylko w trakcie remontu. Operuje się tutaj metrami kwadratowymi, a każdy z nich to kwadrat o boku 1 metra. Gdy kupuje się nieruchomość, to właśnie cena za 1 metr kwadratowy jest podawana w cennikach i to na nią patrzy się decydując o zakupie. Także wszelkie materiały wykończeniowe do domu jak płytki czy terakota, są podaje właśnie w tej jednostce. Błędy w pomiarach mogą skutkować nierozsądnymi zakupami. Tylko czy obliczanie metrów kwadratowych jest proste? Jest to powszechnie przyjęta i podstawowa jednostka pomiaru w budownictwie. Jak obliczyć powierzchnię pokoju? Jeśli chodzi o pomiar powierzchni konkretnego pomieszczenia, to pierwsze co należy zrobić to zmierzyć długość jednej ściany i pomnożyć ją przez długość drugiej ściany. Dla przykładu jeśli pokój ma jedną ścianę o długości 4m, a druga ma 3m, to wówczas mówi się, że powierzchnia tego pokoju to 12m2. Jak obliczyć metr kwadratowy ściany? Powierzchnię ściany można obliczyć w ten sposób, że mnoży się jej szerokość przez wysokość. 

Czym różni się powierzchnia mieszkalna od użytkowej?

Powierzchnia mieszkalna to inaczej suma powierzchni wszystkich pokoi w domu czy w mieszkaniu. Przy czym, pomieszczenie poniżej 6m2, nie jest uznawane za pokój. Tak samo, jeśli mieszkanie lub dom nie ma osobnej kuchni, należy od całości odjąć 4m2. Jeśli mowa o powierzchni mieszkalnej a użytkowej, to są tu oczywiste różnice. Powierzchnia użytkowa jest mierzona po podłodze, gdy lokal jest całkiem wykończony. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przestrzeń, która faktycznie jest używana. Na przykład powierzchnia pod skosami nie jest użytkowa, bo pomieszczenie tutaj jest zbyt niskie, aby umożliwiać bezproblemowe korzystanie. Istnieją definicje, mówiące o tym, że powierzchnia użytkowa to inaczej metraż pomieszczeń, które pomagają zaspokoić potrzeby związane z przeznaczeniem lokalu. Powierzchnia użytkowa jest kluczowa jeśli chodzi o cenę mieszkania, obliczanie podatku od nieruchomości, a także opłaty eksploatacyjne. Mieszkania na poddaszu są przykładowo trudne do obliczenia powierzchni użytkowej, choć jest to głównie kwestia precyzyjnych pomiarów przez uprawnionego specjalistę. Istnieje stara i nowa norma do obliczania powierzchni użytkowej. 

Kto wykonuje pomiar powierzchni użytkowej?

Należy zacząć od tego, że takie pomiary są wykonywane dopiero wtedy, gdy budowa zostanie zakończona. A kto wykonuje pomiar powierzchni użytkowej? Jedynie ktoś, kto posiada odpowiednie uprawnienia do takich czynności i został wysłany przez dewelopera. Powierzchnia użytkowa to innymi słowami, metraż do wykorzystania w mieszkaniu lub w domu. Warto pamiętać, że od ostatecznego pomiaru zależy finalna cena mieszkania. Czasem metry mogą się nieznacznie zmieniać już po zakupie mieszkania czy domu i wtedy trzeba liczyć się z ewentualną dopłatą. Do powierzchni użytkowej nie wliczają się takie elementy jak: schody, klatka schodowa, drzwi, okna balkonowe, wnęki, suszarnia, antresola, pralnia. Na pytanie skąd wziąć powierzchnię użytkową budynku, odpowiedź jest prosta. Należy zmierzyć wewnętrzną długość ścian na każdym piętrze, nie wliczając w to klatki schodowej ani szybów dźwigowych. Przeciwnie, powierzchnię użytkową budynku powiększa się o takie elementy jak: ogród zimowy, antresola, szafa i garderoba.

Ile kosztuje pomiar powierzchni użytkowej?

Ceny pomiaru powierzchni użytkowej wahają się w zależności od wielkości mieszkania, domu czy lokalu. Przyjmuje się, że małe mieszkania 1-pokojowe czy niewielkie lokale mogą mieć ceny pomiaru zaczynające się od 500 złotych. A ile kosztuje pomiar powierzchni użytkowej większego mieszkania lub domu? Tu z kolei stawka jest podana za metr i przyjmuje się ceny od 10 złotych za metr kwadratowy. Duże znaczenie ma także lokalizacja i to na ile obiekt jest prosty do zmierzenia. Można używać do tego laserowy dalmierz lub tachimetr geodezyjny. Doświadczony geodeta wybierze najlepsze narzędzia i zapewni precyzyjny pomiar mieszkania, domu lub lokalu.