glebogryzarka elektryczna
Newsy

Co potrafią glebogryzarki elektryczne? Kto powinien z nich skorzystać? Sprawdzamy!

Glebogryzarki to narzędzia rolnicze i ogrodowe wykorzystywane do przygotowania uprawy roślin. Stosunkowo niewysoka cena w połączeniu z szeregiem oferowanych funkcjonalności sprawia, że urządzenia te zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników. To rodzi liczne pytani o to, czy lepiej wybrać glebogryzarkę elektryczną czy spalinową? Kto powinien się nimi zainteresować?

Charakterystyka glebogryzarek elektrycznych

Glebogryzarki to urządzenia uniwersalne. Można wykorzystywać je do spulchniania ziemi, mieszania nawozu z glebą, odśnieżania czy wyrównania powierzchni. Dzięki nim wykonana praca jest efektywna, komfortowa i nie zabiera wiele czasu. 

Rynek maszyn rolniczych jest bardzo różnorodny, dlatego warto dokładnie przemyśleć decyzję zakupową. Wyróżniamy dwa główne typy glebogryzarek biorąc pod uwagę źródło zasilania:

  • glebogryzarki elektryczne,
  • glebogryzarki spalinowe.

Pierwsze z nich mogą być tańsze w eksploatacji, jeśli posiadamy własne źródło produkujące zieloną energię (np. instalację fotowoltaiczną). Mniejsze koszty zasilenia w połączeniu z brakiem konieczności wymiany oleju silnikowego czy czyszczenia filtrów powietrza, przekładają się na solidne oszczędności w skali kilku lat użytkowania. Glebogryzarka elektryczna z napędem jest też zazwyczaj nieco cichsza i generują mniejsze wibracje niż maszyny zasilane benzyną czy olejem napędowym. Może być to ważne przy długiej pracy oraz na obszarze z obowiązującymi ograniczeniami hałasu.

To rozwiązanie ma też jednak swoje ograniczenia. Przede wszystkim urządzenia tego typu nie są mobilne. Zasila się je z gniazdka elektrycznego, co ogranicza ich zasięg pracy do dostępu do źródła prądu. To może być problematyczne w przypadku dużych obszarów ogrodu lub pól, gdzie brak odpowiedniego przedłużacza praktycznie wyklucza możliwość stosowania glebogryzarki elektrycznej. 

Warto też pamiętać, że ten typ maszyn ma zazwyczaj mniejszą moc w porównaniu z ich odpowiednikami z silnikami spalinowymi. Z pewnością odczują to właściciele areałów z bardziej zbitymi glebami. Energia elektryczna także drożeje każdego roku, co nie pozostaje bez wpływu dla potencjalnych kosztów eksploatacyjnych.

Charakterystyka glebogryzarek spalinowych

Glebogryzarka spalinowa posiada silnik napędzany paliwem, który zapewnia im większą moc i wydajność w porównaniu do modeli elektrycznych. Są to urządzenia przenośne i niezależne od dostępu do źródła prądu. Mogą być wykorzystywane w odległych częściach ogrodu czy na polach, gdzie brak zasilania elektrycznego nie stanowi problemu. 

Dzięki zbiornikowi paliwa maszyny spalinowe mogą pracować przez dłuższy czas bez konieczności częstego uzupełniania. To zapewnia większą wydajność pracy i umożliwia efektywne przekopywanie większych obszarów w jednej sesji.

W wielu przypadkach zastosowanie tego typu glebogryzarek jest koniecznością. Potencjalnie wyższe koszty eksploatacji, nieco większe wymiary czy poziom hałasu są akceptowalne, biorąc pod uwagę oszczędność czasu i sił dla wykonania czynności związanych ze spulchnianiem gleby – nowoczesne glebogryzarki oferuje GotexBudowlane.com.pl.

Który typ glebogryzarki wybrać?

Wybór między glebogryzarką elektryczną a spalinową zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych potrzeb, budżetu, wielkości obszaru do przekopania oraz preferencji użytkownika. Zazwyczaj jednak decyzja przechyla się na stronę urządzenia zasilanego benzyną lub olejem napędowym, z uwagi na ich mobilność i moc. 

Są to maszyny pracujące efektywnie, bardziej uniwersalne, o większych możliwościach. Mniejsze znaczenie ma także poziom generowanego hałasu, który i tak nie przekracza ustanowionych prawem norm. Ręczna glebogryzarka elektryczna zalecana jest właściwie tylko do zadań przydomowych.

Glebogryzarka Holida WMX650