Porady mieszkaniowe

Czy warto mieć aneks kuchenny zamiast osobną kuchnię?

Aneks kuchenny czy osobna kuchnia? To pytanie od lat zadają sobie osoby planujące przeprowadzkę, budowę lub przebudowę swojego lokum. Obie opcje mają swoje zalety. Odpowiedź na to pytanie jest jednak niejednoznaczna i uzależniona od wielu czynników. Od czego dokładnie powinien być uzależniony wybór pomiędzy aneksem kuchennym a oddzielną kuchnią? O tym poniżej.

Jakie są zalety posiadania aneksu kuchennego?

Aneks kuchenny kojarzony jest z otwartą przestrzenią. To pewien rodzaj integracji z sąsiadującym pomieszczeniem, a nawet kilkoma z nich. Dotyczy to także przebywających w domu osób. Wspólne rozmowy i obserwacje podczas gotowania. Nawet samodzielne podejmowanie gości nie będzie związane z koniecznością opuszczenia ich w celu przygotowania i podania posiłku. Połączenie główniej części lokalu z częścią kuchenną, zwaną aneksem jest bardzo modne wśród osób ceniących więzi rodzinne oraz spotkania w gronie znajomych.

Brak ściany działowej w centralnej części mieszkania sprawia, że nabiera ono wyjątkowego klimatu. Pokój z aneksem kuchennym staje się widniejszy i bardziej przestronny niż, gdyby został oddzielony ścianą działową od kuchni. Tego typu otwarta przestrzeń sprawia, że zarówno część salonowa, jak i kuchenna są lepiej doświetlone. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku pomieszczeń z małą ilością okien.

Kolejną zaletą aneksu kuchennego jest oszczędność miejsca. W niektórych przypadkach aneks może zajmować jedynie jedną ze ścian w mieszkaniu lub nawet jej połowę. Wszystko uzależnione jest od potrzeb użytkujących go osób. Możliwość zakupu sprzętu kuchennego w zabudowie powoduje, że część kuchenna niczym nie różni się od salonowej. Idealnie dobrane fronty oraz podłogi sprawią, że te dwa pomieszczenia będą ze sobą współgrały. Nie ma znaczenia, czy jest to aneks kuchenny w bloku, czy w domu mieszkalnym. Najważniejsze jest idealne rozmieszczenie mebli, ciągu kuchennego oraz zaaranżowanie przejścia pomiędzy częścią kuchenną a wypoczynkową.

Jakie są zalety posiadania osobnego pokoju z kuchnią?

Zamknięta kuchnia jest tradycyjnym rozwiązaniem, co nie oznacza, że nie może być modna. Osobny pokój z kuchnią daje nieco większe możliwości gospodarowania przestrzenią kuchenną niż w przypadku aneksu. Zamknięte pomieszczenie sprawia, że miejsce to jest odizolowane od pozostałych. Nie ma możliwości kontaktu z osobami przebywającymi w salonie, czy też jadalni. Działa to w dwie strony. Osoby czekające na posiłek, nie mają możliwości obserwowania poczynań gospodarza. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest przyzwolenie na większy bałagan, którego nikt nie zobaczy.

Dom z zamkniętą kuchnią to także miejsce, w którym nie czuć na co dzień zapachu przygotowywanych posiłków. Zwłaszcza gdy drzwi do kuchni są często zamykane, a wyciąg pracuje w trakcie gotowania. W pomieszczeniach z aneksem nawet włączenie tego urządzenia czasami nie pomaga i zapachy mimo wszystko rozprzestrzeniają się po domu. Co więcej, opary mogą prowadzić do zwiększonej ilości wilgoci, a tym samym do powstawania grzybów. Sytuacja jest o wiele łatwiejsza do opanowania, gdy w domu jest oddzielna kuchnia. Zwykle pomocne jest zamontowanie bardziej wydajnego wyciągu, wietrzenie lub odświeżenie ścian.

Jedną z niewątpliwych zalet kuchni znajdujących się w osobnych pomieszczeniach jest rozmieszczenie wszystkich sprzętów. Osobne, nawet niewielkie pomieszczenie, daje więcej możliwości ich umieszczenia niż aneks kuchenny. Dzieje się tak z uwagi na większą ilość ścian, na których można zawiesić półki lub szafki.

Co będzie lepiej do mnie pasowało?

Co w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru pomiędzy aneksem a oddzielną kuchnią? Przede wszystkim powierzchnię lokalu mieszkalnego. Na mniejszych metrażach częściej pojawiają się aneksy kuchenne. Najlepszym przykładem jest aneks kuchenny z salonem w bloku. Małe mieszkania już na etapie budowy mają zaplanowane miejsce na aneks kuchenny i wygospodarowanie w nich pomieszczenia na zamkniętą kuchnię jest nierealne

Inaczej wygląda sytuacja w domach, zwłaszcza tych większych. Osobna kuchnia w takich lokalach to także standard. Brak ograniczeń związanych z powierzchnią powoduje, że kuchnia staje się miejscem, gdzie spotykają się pokolenia. Jeśli w takim pomieszczeniu znajdzie się przestrzeń na ustawienie stołu, to można tu również przyjmować gości. Duża kuchnia z pewnością będzie pasowała do domu, w którym mieszka duża rodzina lub nawet kilka rodzin, w którym dużo się gotuje, a także preferowane jest spożywanie posiłków w domowej atmosferze.

Z kolei mieszkańcom miast, singlom, osobom spędzającym dużo czasu poza domem, polecane są mieszkania z aneksami kuchennymi. Duża kuchnia okazuje się wręcz zbędna w przypadku jedzenia posiłków poza domem. Brak konieczności codziennego gotowania jest powodem, dla którego większość osób nie zwraca zbytniej uwagi na wielkość aneksu kuchennego oraz znajdujące się w nim sprzęty.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu decyzja nadal pozostaje nie podjęta, to warto rozważyć pośrednią opcję. Jest nią aneks kuchenny z półścianką, barem lub wyspą oddzielającą tę część od reszty pomieszczenia. Rozwiązanie to jest namiastką prywatnej przestrzeni kuchennej, nawet w najmniejszym mieszkaniu.